ČLÁNKY A ZAJÍMAVOSTI Z VÝCVIKU

Barvářské zkoušky honičů v Jankově


Dne 7. května letošního roku se uskutečnily v honitbě Honebního společenstva Jankov klubové barvářské zkoušky honičů našeho Basset klubu ČR. Byly uspořádány ve spolupráci s OMS Benešov, a na rozdíl od podzimních termínů, kdy se tento druh zkoušek na našem okrese zpravidla pořádal, byl zájem ze stran vůdců překvapivě velký, což nás velice potěšilo. Zkoušek se zúčastnilo celkem 12 psů, z Basset klubu ČR však jen jedna malá hrubosrstá vendéenka Daisy Belihrad v majetku naší předsedkyně Kateřiny Schwippelové a jedna velká vendéeská hrubosrstá bassetka Dascha od Veselý Anežky s vůdkyní Janou Fantovou z chovu paní Aleny Veselé.

Zkoušky posuzovali 2 rozhodčí z okresu Benešov a dva rozhodčí Basset klubu, já a poradce chovu basset houndů Jiří Mašek, přičemž vždy posuzoval každou skupinu jeden klubový rozhodčí a jeden rozhodčí okresu Benešov. Hned po rozlosování jsem se zaradovala, že mám obě chlupatky ve své skupině, a že je budu moci s kolegou posuzovat. Nezklamaly mne ani jedna. Obě vendéenky šly nepobarvenou stopu opravdu pěkně, v klidu, rozvážně a plně se soustředily na práci. Stopní dráhy nebyly jednoduché, velká vendéenka jí měla opravdu nelehkou, vedla přes skálu, dosti náročným terénem, ale její nos jí nezklamal a vedl jí neomylně. Bohužel obě dvě měly trochu té takzvané zkouškové smůly, protože nám pobíhala v lese dančí zvěř a samozřejmě přešla i přes připravené stopní dráhy, takže obě fenky jednou ze stopy sešly po čerstvé dančí stopě a obdržely proto z nepobarvené stopy známku 3, ale jinak předvedly velice pěknou práci, a to i v ostatních výcvikových disciplínách.

Zkoušky úspěšně dokončilo 10 psů, naše chlupaté slečny se umístily na velice pěkném třetím a čtvrtém místě, malá vendéenka ještě navíc získala pohár „ nejlepší basset“.

Prožili jsme velice hezký den za krásného a slunečného počasí, naplněný trochu zkouškovou nervozitou, ale i velice hezkou a přátelskou atmosférou, na které se podíleli všichni zúčastnění. A za tento krásně prožitý kynologický den patří veliký dík všem těm obětavcům z mysliveckého sdružení Roháč Jankov, kteří byli ochotni uspořádat, organizovat, bezvadně připravit a zajistit tyto zkoušky včetně dobrého pohoštění.

Kynologii a našim ušounům zdar!

Lenka Ratajová